Bemutatkozás
Tandari-Kovács Mariann vagyok, pszichológus, sémakonzultáns, az egészségtudományok doktora és meseterapeuta, mesélő, mesélő édesanya és feleség. 2002-ben végeztem a Szegedi Tudományegyetemen pszichológus és pszichológia szakos tanárként. 2002 és 2019 között az egyetemen oktattam és kutattam - számtalan hivatásra való felkészítésben kaptam azt a feladatot, hogy segítsem a hallgatókat a pszichológiai tudásuk megszerzésében, gyarapításában, személyiségük fejlesztésében. 2002 és 2007 között a SZMJVÖ Szakorvosi Ellátás és Háziorvosi Szolgálat, Felnőtt Pszichiátriai Gondozójában dolgoztam Dr. Óndody Sarolta vezetése mellett, ahol a mentorom Molnár Ferenc klinikai szakpszichológus volt. A pszichológus identitásom alakulása szempontjából kulcsfontosságú volt ez az időszak, hiszen a személyiség-, és az intelligenciavizsgálatok lefolytatásáról, a diganosztikai munkáról, az emberekkel való kapcsolatba lépésről, a kísérésről itt sokat tanulhattam, s szakmailag fejlődhettem. Egy másik izgalmas terep a Tisza Volán Közlekedési és Szolgáltató Zrt., ahol a kiválasztás, alkalmasságvizsgálatok, valamint az alkalmazásban lévő autóbuszvezetők továbbképzése volt éveken át a feladatom.
Az emberekkel való találkozások során úgy éreztem, hogy a rendszerben való gondolkodás elengedhetetlen a hatékony szakmai munkához. Mit is jelent ez? Az emberről nem mint külön álló létezőről gondolkodom, hanem mint aki rendszerbe ágyazottan van jelen. Ez a rendszer elsősorban a család, ahol a tagok kölcsönösen hatnak egymásra. A családi rendszer az egyéni fejlődés közege, hatást gyakorol rá a tágabb kulturális, társadalmi, vallási közösség. Ezeket a hatásokat mindig figyelembe kell venni, különösen, ha arról gondolkodunk, hogy milyen a normális – helyesebben – a jól működő család, a jól működő házasság, párkapcsolat. Blága Gabriellától tanultam meg mindazt a szemléletet, ahogyan a családokról gondolkodom (családterápiás alapképzés 2006-2011), Varga Pál szupervíziója mellett finomítottam gyakorlati készségemet. Jelenleg tagja vagyok a Magyar Családterápiás Egyesületnek. A párterápiás eszköztáramat tovább bővítettem: 2024-ben részt vettem dr. Scott Wooley által vezetett Érzelmekre Fókuszáló Párterápia (ÉFT) alapképzésen, mely a mélyben rejlő kötődési szükségletek és kötödési érzelmek feltárásán keresztül közelíti meg a párok elakadását, visszatérő negatív ciklusait.
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetéhez kapcsolódtam Dr. Kopp Mária vezetése alatt, ahol kutatóvá válhattam. Igazán itt mélyedtem el a krónikus stressz talaján kialakuló kiégéses tünetegyüttes vizsgálatában. 2011-ben az egészségtudományok doktorává avattak. A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézethez és a Selye János Magyar Magatartástudományi és Magatartásorvoslási Társasághoz kapcsolódik a Williams ÉletKészségek stresszkezelő és kommunikációs készségfejlesztő program, melynek okleveles facilitátorává váltam 2010-ben, 2012. óta folyamatosan indítok csoportokat Szegeden és környékén. A facilitátorok munkacsoportjának aktív tagjaként folyamatosan képezem magam. 2018-ban elvégeztem a PED-WÉK kiegészítő képzést, aminek köszönhetően alkalmassá váltam arra, hogy a WÉK tréning 30 órás pedagógusokra kifejlesztett változatával segítsem a kollégákat.
2016-ban kezdtem tanulni Boldizsár Ildikótól a meseterápiát, azóta folyamatosan jelen vannak az életemben a mesék, a történetek, amiket szervezetten 10 alkalmas önismereti csoport formájában személyiségfejlesztési céllal alkalmazok. Új kezdeményezésként 2018-ban indítom útjára a "Mesékkel a segítőkért" hivatásszemélyiség fejlesztő foglalkozásokat, melynek során ötvözöm a rendszerszemléletet, a meseterápiás eszköztárat, a kiégésről megszerzett elméleti és kutatási tapasztalataimat. Nagy örömmel tölt el ez az alkotó folyamat, amibe minden eddigi szakmai életutamon felcsipegetett morzsa esszenciaként kerülhet be és születhet meg belőle valami új. 2023-ban megszületett a "Mese-kör" elnevezésű kezdeményezés, emlynek célja a közösségteremtés a történetek erejével, az élőszavas mesemondás és mesehallgatás népszerűsítése a felnőttek körében, ezzel visszaadva a népmeséket azoknak, akikhez mindig is tartozott.
2021-ben megismerkedtem a Jeffrey E. Young által kidolgozott sématerápiával, amit Bálint Andrea kiképző sématerapeutánál sajátítottam el. Nagyon inspiráló és hasznos segítési forma, mely során azokat a problémákat, panaszokat tudom megsegíteni, melyek a biztonságos kötődés, az autonómia, a kompetencia, az énazonosság, a jogos igények és érzelmek kifejezésének szabadsága, a spontaneitás és játék, a reális keretek és önkontroll alapvető érzelmi szükségleteit érintik. 2021. májusa óta folyamatosan csoportos szupervízión veszek részt. 2024. májusában sikeres sémakonzultáns vizsgát tettem. 2022-ben tovább bővítettem a sématerápiás ismereteimet a sémapárterápia képzésen, mely jól illeszkedik a pár-és családterápiás szemléletemhez és az egyéni sématerápiás gyakorlatomhoz. A sémapárterápiás technikák mind párterápiás keretben, mind egyéni folyamatba illesztett páros ülések alkalmával használhatók. A sémapárterápiában arra fókuszálunk, hogy hogyan fut le a ciklus a pár között, mi az, ami már megint van, mik a tipikus megküzdések egy-egy konfliktusos helyzetben, mely szükségletek nem töltődnek fel, milyen korábbi tapasztalatok gátolják a párt abban, hogy egy boldog, alapvető érzelmi szükségleteiket kielégítő párkapcsolatban élhessenek. A folyamat során megtanulják leállítani a ciklust, a rossz köröket, megtanulnak megnyugodni, kapcsolódni az alapvető érzelmi szükségleteikhez, valamint megtanulják ezt kommunikálni egymás felé és elérni, hogy feltöltődjenek a biztonság, a kötödés, a támogatás, az elfogadás, a meghallgatás, a gondoskodás, az érintés, az önérvényesítés szükségletei. 2023. decemberében és 2024. januárjában lehetőségem nyílt arra, hogy két fantasztikus sématerapeutától tanuljak. Paul Kasyanik PhD. és Elena Romanova PhD. a Szentpétervári Sématerápiás Intézet igazgatója és alapítója a csoportsématerápia világába vezetett be egy rendkívül életszerű és gyakorlatias szemlélettel. 2024. júniusában személyesen is találkozhattam velük, s az együtt töltött három nap sajátélményként rendkívül meghatározó volt a számomra. Rengeteg lehetőséget látok a sématerápia csoportban történő alkalmazásában, ahol a csoport megtartó, jól gondoskodó szülőként és sortárs közösségként egyaránt megjelenik.
A sématerápia iránti elkötelezettségemet azzal fejeztem ki, hogy alapító tagja lettem a 2023-ban megalakuló Magyar Sématerápiás Egyesületnek.
2014-ben nyitotta meg kapuját "A hely" Életvezetési Tanácsadó Műhely, jelenleg itt fogadom a hozzám fordulókat.
Büszke tulajdonosa vagyok a Kazinczy emlékéremnek, és a 2007-ben elnyert Lege Artis Medicinae díj-nak, amit Orvoslás és társadalom kategóriában ítéltek oda, életem második tudományos közleményéért: A Kiégés jelensége a kutatási eredmények tükrében című munkámért.